• امروز : چهارشنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 14 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Wednesday - 23 June - 2021
3

۲۵۰ شهر در سال ۱۴۰۰ در تنش آبی خواهند بود/ پیش‌بینی افزایش قیمت آب نداریم

  • کد خبر : 28380
  • ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲
۲۵۰ شهر در سال ۱۴۰۰ در تنش آبی خواهند بود/ پیش‌بینی افزایش قیمت آب نداریم
معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفا اظهار داشت: سال گذشته تعداد 350 شهر دارای تنش آبی بودند که پیش‌بینی می‌شود با توجه به بارندگی‌ها، این رقم در سال 1400 به 220 تا 250 شهر برسد.

به گزارش گیلان شهر، حمیدرضا کشفی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آبفای کشور طی یک سال گذشته رویدادهای مختلفی را پشت‌سر گذاشته است، اظهار داشت: مهمترین آن شیوع کرونا و افزایش مصرف آب بوده به نحوی که در کلانشهرها افزایش ۴۰ درصدی مصرف را نسبت به مدت مشابه قبل شاهد بودیم اما با تلاش شرکت آبفا توانستیم تا امروز خدمات مناسبی به مردم ارائه دهیم.

وی ادامه داد: علاوه بر شیوع کرونا، یکپارچگی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی نیز از جمله تجربیات سال گذشته بود که اتفاق مهمی بود و آثار آن در خدمت‌رسانی به روستاییان مشاهده می‌شود و امیدواریم روز به روز بهبود را شاهد باشیم.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفا با بیان اینکه تغییر ساختار آبفا و یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی منجر به بهبود فرایند خدمات‌رسانی به مردم شده است، خاطرنشان کرد: ما با تمام توان آماده‌ایم که به میزبانی سال ۱۴۰۰ برویم که پیش‌بینی می‌شود به لحاظ آبی، اوضاع خوبی نباشد.

کشفی با بیان اینکه میزان بارندگی‌ها ۳۰ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است، گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که اتفاق خاصی نیز برای جبران این کمبود بارش نیفتد.

وی با بیان اینکه ممکن است در سال ۱۴۰۰ در شهرها و روستاها با کمبود آب مواجه شویم، از تغییر نگرش در سیستم اطلاع‌رسانی صنعت آب کشور خبر داد.

مدیر نظارت بر طرح‌های آب و فاضلاب کشور اعلام کرد: باز کردن درگاه ملی در آبفای کشور به نام CRM برای مشاهده نحوه ارتباط با مردم کاری اساسی است که شرکت آبفا فعال کرده تا مشترکینی که تماس گرفته و یا مراجعه می‌کنند، میزان رضایت از خدمات به آنها رصد شود.

کشفی درباره پروژه تصفیه‌خانه فیروزبهرام که روز سه‌شنبه با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو به افتتاح می‌رسد، تصریح کرد: یکی از پروژه‌های مهم کشور است که به میزان ۱۷۵ میلیون یورو از بانک توسعه اسلامی تامین اعتبار شده، یک تونل شمال به جنوب در غرب تهران و یکی از منحصر به‌‌فردترین تونل‌های فاضلاب‌رو در دنیا است.

وی ادامه داد: تمامی مناقصات آن به صورت بین‌المللی و بزرگترین مشاورین و پیمانکاران کشور و بین‌المللی در این پروژه حضور داشتند.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفا درباره طرح جمع‌آوری فاضلاب در اهواز و روند پیشرفت آن بیان داشت: جمع‌آوری آبهای سطحی و همزمان با آن دفع بهداشتی فاضلاب دو زیرساختی است که در اهواز نیاز به توسعه دارد که در حال حاضر جمع‌آوری آبهای سطحی عقب‌تر از پروژه فاضلاب است که البته آن هم به کندی پیش می‌رود. با دستور رهبری ۵۰ میلیون یورو برای اجرای پروژه فاضلاب اهواز اختصاص داده شده که تاکنون یک‌سوم آن پرداخت شده است.

کشفی افزود: مناقصات پروژه برگزار شده و کار اجرایی در حال انجام است اما شبکه دچار فرسودگی بالایی است. امیدواریم پروسه احداث شبکه فاضلاب به سرعت پیش برود تا در زمستان آینده مشکل کمتری داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر زیرساخت جمع‌آوری آبهای سطحی توسط شهرداری انجام شود و سیستم فاضلاب نیز کامل شود مشکلات این شهر کمتر می‌شود چرا که بارندگی ۱۱ میلیارد متر مکعبی که در سال جاری داشتیم، قطعا توسط سیستم فاضلاب نمی‌تواند جمع‌آوری شود. سیستم جمع‌آوری آبهای سطحی باید نقش خود را ایفا کند.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفا یادآور شد: وزارت کشور و شرکت آب و فاضلاب هر دو با هم پیگیر مطالبات هستند تا بتوانیم هر دو کار (جمع‌آوری آبهای سطحی و شبکه فاضلاب) با هم جلو برود.

کشفی گفت: قرار بود ۵۰ میلیون یوروی دیگر تخصیص یابد که به دستور رهبری فعلا برداشت از صندوق توسعه برای تکمیل پروژه‌ها امکانپذیر نیست البته شاید در مورد اهواز استثنائاتی قائل شوند.

وی در پاسخ به سوال درباره افزایش تعداد شهرهای دارای تنش آبی در سال ۱۴۰۰ و برنامه‌ای که برای عبور از این تنش در دستور کار قرار گرفته، بیان داشت: سال گذشته تعداد ۱۵۰ شهر دارای تنش آبی بودند که پیش‌بینی می‌شود با توجه به بارندگی‌ها، این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۲۲۰ تا ۲۵۰ شهر برسد.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفا افزود: سندی برای تامین و توزیع صحیح آب تهیه شده که برای تمامی استانها در سال ۱۴۰۰ ابلاغ می‌شود. شهرهای تنش‌دار هر سال رصد خواهند شد. امیدواریم با کارهایی که در سامانه‌ها انجام می‌شود تاب‌آوری افزایش یابد و اتفاق خاصی به لحاظ بحران آبی رخ ندهد اما به طور قطع تعداد شهرهای دارای تنش افزایش می‌یابد.

کشفی توضیح داد: در پیک مصرف اگر تا ۱۰ درصد کمبود آب وجود داشته باشد رنگ شهر زرد خواهد بود. ۱۰ تا ۲۰ درصد کمبود نارنجی و ۳۰ درصد و بیشتر شهر به رنگ قرمز در خواهد آمد. در بالاترین زمان مصرف ۳۰ درصد کمبود است که ممکن است منجر به محدودیت مصرف در برخی مناطق شود.

وی یادآور شد: در هر حال برنامه ما این است که سامانه‌ها ارتقاء یابند تا آب با کیفیت مطلوب به مردم ارائه شود مثلا ایستگاه‌های پمپاژ تقویت شده و یا چاه‌های جدید احداث شوند. همچنین تعداد مخازن ذخیره آب در شهرها افزایش یابد.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفا یادآور شد: در سند پایداری و مدیریت تنش تامین اعتبارات نیز از جمله ملزومات مهم برای عبور از تنش آبی است.

کشفی درباره مصرف آب بدون درآمد در سال ۹۸ گفت: ۲۵٫۴ درصد از آب بدون درآمد مصرف می‌شود که از این میزان ۱۳ درصد هدررفت ظاهری، ۱۱ درصد هدررفت واقعی و ۱٫۴ درصد مجاز بدون درآمد است. طبق برنامه توسعه، برنامه این است که این رقم هر سال کاهش یابد. کاهش هدررفت از طریق خرید تضمینی در دستور کار است اما دولت بودجه خاصی برای کاهش آب بدون درآمد پرداخت نمی‌کند، فقط از محل بودجه‌های جاری تکلیف می‌شود.

وی درباره فرسودگی خطوط لوله آب اظهار داشت: میانگین سرانه مصرف خانگی ۱۷۰ لیتر در شبانه روز است و این در حالی است که این رقم در کشورهای توسعه یافته ۱۲۰ تا ۱۳۰ لیتر است. در کشور ما در برخی شهرها از جمله تهران بالاتر از ۱۷۰ لیتر و در برخی شهرها مثل مشهد و یزد کمتر از این میزان است.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفا فرهنگ‌سازی، استفاده از لوازم کاهنده، تبلیغات و تعرفه را از جمله اقدامات در راستای کاهش مصرف عنوان کرد.

کشفی در ادامه گفت: در حال حاضر ۲۴ درصد طول شبکه آب کشور عمر بالای ۲۵ سال دارند که درصدی از آن فرسوده هستند. هر سال ۲۰ درصد طول شبکه باید بازسازی شود که این اتفاق نمی‌افتد زیرا شرکت‌ها نمی‌توانند بهای خدمات تمام شده را از مردم بگیرند.

وی درباره جریمه مشترکین پرمصرف طی سال گذشته بیان داشت: بهای آب کل مشترکین خانگی طبق مصوبه هیات وزیران ۷ درصد افزایش یافت و از بدمصرف‌ها و پرمصرف‌ها نیز ۱۶ درصد اضافه‌تر گرفته می‌شود. طی سال گذشته موضوع تعرفه‌ها باعث شد میزان مصرف ۴ تا ۵ درصد کاهش یابد.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفا با بیان اینکه ۶ درصد مشترکین بدمصرف، ۳۴ درصد پرمصرف و ۶۰ درصد خوش‌مصرف هستند، خاطرنشان کرد: تا امروز هیچ پیش‌بینی برای افزایش قیمت آب در سال ۱۴۰۰ نداریم.

کشفی درباره حذف قبوض کاغذی نیز گفت: ۱۰۰درصد زیرساخت برای حذف قبوض مهیا شده و تاکنون ۹۵ درصد حذف شده‌اند و طبق دستورالعمل سال آینده هیچ قبض کاغذی نباید منتشر شود.ایلنا

لینک کوتاه : https://gilanshahr.ir/?p=28380

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.