• امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
کل اخبار 9624
6
رئیس جمهور در جمع مردم لاهیجان:

رهبری تاکید کردند، رئیس‌جمهور فرمانده جنگ امروز است/ ۶۸ درصد راه آهن گیلان در این دولت به نتیجه رسید/ تالاب انزلی را با سرمایه گذاری لازم از وضعیت فعلی نجات خواهیم داد

  • کد خبر : 8192
  • 15 اسفند 1397 - 12:05
رهبری تاکید کردند، رئیس‌جمهور فرمانده جنگ امروز است/ ۶۸ درصد راه آهن گیلان در این دولت به نتیجه رسید/ تالاب انزلی را با سرمایه گذاری لازم از وضعیت فعلی نجات خواهیم داد

رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن مشکل می سازد، اما بدون تردید به نتیجه نخواهد رسید، تصریح کرد: در شرایط جنگ اقتصادی کشور به فرمانده واحد نیاز دارد؛ به مقام معظم رهبری پیشنهاد دادم فرماندهی با حضرتعالی و ما و سایر قوا پشت سر شما هستیم؛ فرمودند فرمانده این جنگ باید رئیس جمهور باشد. گیلان […]

رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن مشکل می سازد، اما بدون تردید به نتیجه نخواهد رسید، تصریح کرد: در شرایط جنگ اقتصادی کشور به فرمانده واحد نیاز دارد؛ به مقام معظم رهبری پیشنهاد دادم فرماندهی با حضرتعالی و ما و سایر قوا پشت سر شما هستیم؛ فرمودند فرمانده این جنگ باید رئیس جمهور باشد.

گیلان شهر/ حسن روحانی در جریان سفر به استان گیلان در سخنرانی خود در جمع مردم این استان گفت: بسیار خوشحالم که در آستانه ماه پربرکت رجب و در آستانه سال جدید در هفته‌های آینده میهمان مردم قدرشناس قهرمان و مرزدار مردم گیلان فخر ایران عزیز هستم.

وی افزود: ما در شرایط حساس و مهمی قرار گرفتیم ملت بزرگ ایران از آغاز امسال یعنی سال ۹۸ تا پایانش در یک آزمایش بزرگ و عظیم تاریخی پیروزی‌های تاریخی بزرگی را به دست آورد. دشمنان ما می‌خواستند امسال را سال شکست ایران و پیروزی خود قرار دهند اما ملت بزرگ ما در تمام مراحل سخت امسال برابر فشار دشمنان این سرزمین ایستادگی کردند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: از اردیبهشت امسال که فریاد تحریم آمریکا شروع شد تا مرداد امسال که اولین مرحله تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کردند تا آبان که تحریم مرحله بعد را اجرا کردند، در تمام مراحل مردم ایستادگی و رشادت خود را برابر دشمنان ایران نشان دادند. از لحاظ آمار اقتصادی سخت‌ترین ماه‌های امسال شهریور و مهر بود از لحاظ تورم ماهانه تا حدی هم در بهمن مشکل داشتیم بهترین ماه‌هایی که مردم مقاومت خود را نشان دادند، آذرماه و دی ماه بود اما ۲۲ بهمن روز شهامت ملت ایران و ایستادگی بزرگ ملت برابر دشمنان سرسخت این سرزمین بود.

وی یادآور شد: مردم در طول امسال علیرغم سختی‌ها ایستادگی خود را برابر انواع توطئه دشمنان نشان دادند دشمن به آرزوی خود نرسیده و نخواهد رسید گرچه مشکلاتی را پیش پای مردم ایجاد کرده است اولین کار دشمن این بود که تحریک‌هایی را انجام داد تا بار عدم تعهد آنها نسبت به پیمانی که برابر سازمان ملل و ملت ما داشتند گردن ما بیندازند ما را تحریک کردند تا اولین نقض‌کننده تعهدات باشیم.

روحانی ادامه داد: تلاش کردند در این تحریم دنیا را همراه خود کنند تا دیگر کشورها با آنها همراه شوند و در این مرحله هم ناموفق بودند هیچ از قدرت‌های جهانی حتی متحدان اروپایی آمریکا برابر نقشه کاخ سفید سر فرود نیاوردند و مجبور شد به تنهایی از پیمان بین‌المللی خارج شود این پیمان تنها آمریکا با ایران نبود بلکه پیمان ۷ کشوری بود که سازمان ملل و شورای امنیت تایید کرد.

وی عنوان کرد: آنچه انجام گرفت ایستادگی برابر سازمان ملل و جامعه جهانی و کل دنیا بود دشمن فکر کرد با تحریم مرحله اول و دوم مقاومت و استادگی مردم را با شکست مواجه می‌کند نه تنها برابر آن ایستادگی کرد بلکه انواع توطئه آنها هم به دست نمایندگان این ملت خنثی شد. دولت نه از شرایط جنگ اقتصادی و روانی نمی‌هراسد چون ملت را یکپارچه کنار خود دارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در مهر ماه در سازمان ملل شکست خوردند، اظهار داشت: جلسه شورای امنیت را به ریاست امریکا تشکیل دادند و تمام ۱۴ کشور دیگر عضو این شورا، در برابر رئیس‌جمهور امریکا که خود رئیس آن جلسه بود، ایستادند و از تعهد ملت ایران دفاع کرده و در برابر اقدام غیرقانونی امریکا ایستادند.

روحانی با اشاره به نشست ورشو تصریح کرد: آنها تلاش کردند در اجلاس ورشو، جهان را علیه ایران تحریک کنند ولی در آنجا شکست خوردند و حتی همپیمانان امریکا در برابر توطئه امریکا ایستادگی کردند. پس دشمن به موفقیتی دست پیدا نکرده است ولی موانع و مشکلاتی برای ما ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه ما در یک شرایط عادی و معمولی نیستیم، خاطرنشان کرد: ما در شرایط جنگ اقتصادی و جنگ روانی هستیم. این مسئله باید باور ما باشد که ما در یک میدان نبرد در برابر دشمن ایستادگی می‌کنیم. همه ملت ایران می‌داند عقب‌نشینی در این مرحله، به معنای از دست دادن همه دستاوردهای تاریخی ملت ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی است.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: از این جهت مشروطه می‌گویم که سردمدار مشروطه، مردم ایران و در راس آن مردم گیلان و آذربایجان بودند. در مبارزه با استبداد صغیر مردم این دو استان در خط مقدم مبارزه بودند. در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هم مردم این دو استان در خط مقدم مبارزه بودند.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز هم در جنگ با دشمن با سرسخت ملت ایران قرار داریم، ابراز داشت: مشکل ما در یک کلمه است: امریکا می‌گوید برگردیم به ۴۰ سال قبل ولی ما می‌گوییم ما به عقب بازنمی‌گردیم بلکه مسیر استقلال، پیشرفت و مردم‌سالاری را ادامه می‌دهیم. امریکا می‌گوید ایران امروز به ایران سال ۵۶ و ایران اوایل سال ۵۷ بازگردد ولی ما می‌گویم ملت ایران مسیری که از بهمن ۵۷ آغاز کرده یعنی مسیر استقلال و مردم‌سالاری را ادامه می‌دهد.

وی افزود: پس ما با امریکا مشکلی نداریم که قابل مذاکره و مصالحه باشد پس باید دشمن را باید عقب بازگردانیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت فرماندهی واحد در جنگ بیان کرد: من در اردیبهشت ماه به مقام معظم رهبری هم در جلسه خصوصی و هم در جلسه مسئولان عالی‌رتبه نظام گفتم شرایط امروز ما جنگ اقتصادی و روانی است و در این شرایط، کشور به فرمانده واحد نیاز دارد و هم مسئولان و مردم باید با فرماندهی واحد کار خود را پیش ببرند.

روحانی با بیان اینکه پیشنهاد من این بود که خود جنابعالی به عنوان رهبر نظام و انقلاب، فرماندهی این جنگ را در اختیار بگیرید و ما مسئولان درکنار شما باشیم، یادآور شد: ایشان در جواب فرمودند امروز شرایط جنگی است و این جنگ فرمانده می‌خواهد و فرمانده این جنگ باید رئیس‌جمهور فرمانده‌اش باشد.

وی اضافه کرد: این تاکید مقام معظم رهبری بود و براین مبنا ایشان دستور دادند که دو قوه دیگر با تمام توان و در چارچوب مقررات در کنار دولت باشند. من آمادگی خودم را در آن جلسه اعلام کردم و گفتم حسن روحانی بدون ملت یعنی هیچ و با حمایت ملت ایران یعنی صدای واحد ملت ایران در برابر دشمن.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با همان عهد و پیمان سال ۹۲ و همان عهد و پیمان سال ۹۶ اعلام می‌کنم دولت به عنوان خدمتگذار مردم از شرایط جنگ اقتصادی و روانی نمی‌هراسد چرا ملت یک پارچه را در کنار خود دارد، عنوان کرد: دولت با همه توان از ملت ایران حمایت می‌کند و برای حل دغدغه و مشکل آنها با تمام قوا تلاش می‌کند. امروز مشکلات زندگی داریم اما عهدها و پیمانی که با مردم بستیم آن را ادامه می‌دهیم.

روحانی با بیان اینکه از آغاز دولت یازدهم به مردم وعده دادیم، در کشاورزی به سمت خودکفایی حرکت می‌کنیم، گفت: در این مسیر سه سال است که در گندم خودکفایی شده‌ایم که به برکت خداوند و تلاش کشاورزان بوده است. در کالاهای دیگر هم در مسیر خودکفایی هستیم. به مردم وعده دادیم شما را در مصرف انرژی به سمت خودکفایی خواهیم برد.

وی ادامه داد: در آغاز دولت شش و نیم میلیون لیتر روزانه گازوئیل و ۱۲ و نیم میلیون لیتر بنزین وارد می‌کردیم ولی حدود سه سال است که در گازوئیل خودکفا بوده و حتی صادر هم می‌کنیم و امروز هم در بنزین به طور کامل خودکفا شده و از مهر ماه بنزین وارد نکردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در مسیر وعده‌ها و قول‌هایی که به مردم دادیم در حد توان عمل کردیم، اظهار داشت: در ۳۱ سفر استانی حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان وعده تخصیص اعتبار دادیم که از این میزان، تا امروز ۴۲ هزار میلیارد تومان اعتبار پرداخت کردیم. البته برخی از پروژه‌ها تکمیل و برخی ناقص است. طبق محاسبات سازمان برنامه و بودجه باز نیازمند کمک‌هایی هستیم.

روحانی با بیان اینکه من در آغاز دولت یازدهم قول دادم چهار استان بزرگ کشور به راه آهن سراسری وصل شود،‌ تصریح کرد: ما دو راه‌آهن سراسری را در دو استان در سال ۹۶ و دو استان را در راه آهن سراسری در سال ۹۷ وصل کردیم؛ همدان، کرمانشاه، ارومیه و امروز هم رشت و گیلان. وعده‌ای که به مردم داده شده است در حد توان، خود را در برابر عهدمان مسئول می‌دانسته و می‌دانیم.

روحانی با اشاره به افتتاح راه‌آهن قزوین – رشت اظهار کرد:‌ امروز سوت قطار راه‌آهن سراسری کشور در شهر رشت به صدا درخواهد آمد امروز گیلان سرسبز و ملت عظیم، بزرگ و انقلابی گیلان به راه‌آهن سراسری متصل خواهند شد.

وی افزود: تلاشی که سال‌ها مرم در انتظار آن بودند به ثمر نشست و دولت‌ها تلاش کردند تا این پروژه به این مرحله برسد. ما در آغاز دولت یازدهم طرح‌های راه‌آهن را بررسی کردیم که یکی از آنها راه‌آهن قزوین – رشت بود.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم ۳۲ درصد از این طرح انجام شده بود و ما باید این طرح را تکمیل می‌کردیم میزان اعتبار مورد نیاز این طرح ۱۸۵۰ میلیارد تومان بود و ما می‌دانستیم که ۱۳۰۰ میلیارد تومان آن را باید دولت بپردازد.

روحانی تاکید کرد: برای ما مهم بود که این پروژه استراتژیک به ثمر برسد و امروز خوشحالیم که این راه‌آهن که میلیون‌ها نفر را جابجا خواهد کرد راه‌اندازی خواهد شد.

رئیس جمهور در رابطه با طرح راه‌آهن رشت به آستارا اذعان داشت: امروز کلنگ طرح راه‌آهن رشت به آستارا زده خواهد شد این طرح بسیار مهم ملی و بین‌آلمللی است.

وی افزود: طرح راه‌آهن رشت به آستارا یعنی اتصال صدها و ده‌ها کشور در آفریقا، آسیا و سایر مناطق به اروپا، شرق و شمال اروپا، آسیای مرکزی و قفقاز و به همین دلیل این طرح بسیار مهم و استراتژیک است. یکی از امتیازات بزرگ گیلان این است که مرزدار آبی ایران است و در برابر چهار کشور بزرگ همسایگی را بر دوش دارد.

روحانی گفت: گیلان در برابر روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان مرز آبی ما را پاسداری می‌کند و این چهار همسایه می‌توانند با روابط نزدیک دوستانه موجب رونق تجاری در کل ایران و شمال کشور باشند. خوشبختانه راه‌آهنی که امروز افتتاح می‌شود می‌تواند آغاز طرح اتصال به اروپا را کلید بزند.

وی گفت: من به سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه‌ و شهرسازی دستور می‌دهم تمام تلاش خود را به کار ببرند تا به دریای خزر و بندر دریای خزر اتصال پیدا کنیم اتصال به بندر کاسپین و بندر انزلی طرحی است که پیش از طرح آستارا انجام خواهد شد و باید تلاش کنیم این طرح در دولت دوازدهم اجرایی و عملیاتی شود.

رئیس جمهور در ادامه گفت: با این وجود از طریق کشتی‌ها رورو قادر خواهیم بود قطارهایی که از روسیه، آسیای مرکزی، آذربایجان، اروپا، چین و گرجستان به ایران می‌آیند را از بندر انزلی و کاسپین به خلیج فارس و دریای عمان متصل کنیم لذا این طرح بسیار مهم است.

روحانی اذعان داشت: در حال حاضر کالاها از طریق آستارای آذربایجان به مناطق دیگر اروپا ارسال می‌شود و از آنجا تا رشت توسط خودروها حمل و نقل می‌شوند.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش ایران برای تعامل سازنده با کشورهای دیگر عنوان کرد: سرمایه دولت که از روز اول در آن تاکید کرده رابطه سازنده و تعامل سازنده با همه کشورهای جهان است که می‌خواهند با ما وارد رابطه دوستانه باشند.

وی گفت: آنهایی که امروز با ما فاصله دارند مقصرخودشان هستند آنها از ابتدای انقلاب برای ما مشکل ایجاد کردند ما امروز بهترین رابطه را با آذربایجان ، روسیه ، قزاقستان و ترکمنستان داریم و با کشورهای همسایه روابط خود را ادامه می دهیم.

رییس جمهور با بیان اینکه راه آهن رشت – آستارا را با همکاری کشور آذربایجان ادامه می دهیم تصریح کرد: گیلان نیازمند تحول در محیط زیست است بحث محیط زیستی را با دولت و وزراء مطرح کردم و در این راستا باید گفت که تالاب های استان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه تالاب انزلی در این استان اهمیت زیادی دارد گفت: به لحاظ محیط زیستی مشکل تالاب ها به عنوان مسوولیت مهم تلقی می شود. باید رودهای رشت و شهرهای دیگر استان فرهبخش باشد باید برای اجرای فاضلاب در استان تلاش کنیم .

روحانی با بیان اینکه در این سفر ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفتیم و تصویب کردیم که تالاب انزلی را نجات داده و طرح های زیست محیطی را تامین کنیم اظهار داشت: با سازمان محیط زیست صحبت کردیم تا آبهای سطحی مهار شود و این استان زرخیز نیاز به استانهای دیگر در زمینه آب نداشته باشد و خودکفا باشد و بتواند به دیگر استانها کمک کند.

وی همچنین به بحث تسطیح و نوسازی اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم ۱۴ هزار هکتار از اراضی تصریح شد از امروز تا پایان دولت دوازدهم نیز ۱۸ هزار هکتار را وعده می دهیم که اجرایی شود.

رییس جمهور با بیان اینکه نوسازی اراضی در استان گیلان کمک بزرگی به کشاورزان خواهد بود خاطرنشان کرد: این مساله کشت ها را دوباره و سه باره می کند درآمد و محصولا کشاورزان را افزایش می دهد.

وی گفت: همچنین در این سفر طرح های خوب کشاورزی افتتاح می شود و راه آهن محیط زیست ، کشاورزی ، اقتصاد دانش بنیان و پیشرفته جزو اولویت های دولت خواهد بود.

وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری تصریح کرد: استانداران و از جمله استان گیلان باید به این مساله توجه کنند و حضور جوانان را در اشتغال مدیریت شاهد باشیم.

امروز نیاز است که نسل جوان در مدیریت استان حضور داشته باشند بنده در مسیری که استاندار گیلان صحبت می کردم اعلام کرد که طی ماههای اخیر ۱۰ مدیر جوان از زنان در استان مشغول به کار شده اند و این بسیار خوشحال کننده بود.باید در این شرایط حساس نسل جوان را تا مهارت بیاموزد و مسوولیت های مدیریتی را به عهده بگیرد.

روحانی گفت: در سفر استانی قبلی قول دادم ۷۹۶ میلیارد تومان برای ۳۶ پروژه پرداخت شود تا امروز از این رقم ۱۲۴۰ میلیارد تومان پرداخت کردیم که بالاتر از وعده اعتباری عمل کردیم و این طرح ها تاکنون برخی اجرا و برخی نیز باید تکمیل شود.

وی ادادمه داد: در چهار سال دولت یازدهم ۲۲۹۶ میلیارد تومان بودجه عمرانی برای گیلان قراردادیم که هزینه و اجرا شده است در این سفر استانی نیز ۶۶ طرح و پروژه به ارزش ۱۹۱۳ میلیارد تومان برای استان در نظر داریم که انشاءالله امروز حدود ۴ هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح می شود یا این که عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.

رییس جمهور همچنین بیان کرد در تفاهمی که امروز انجام می شود با بخش های مختلف بیش از ۴ هزار میلیارد طرح انجام می شود تا بتوانیم گیلان سرسبزتر و مردمان سربلندتر در روزها و سالهای آینده شاهد باشیم.

لینک کوتاه : http://gilanshahr.ir/?p=8192

برچسب ها

خبر های مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

free counter with statistics