مرتضوی در این جلسه اظهار داشت: در بازدید رئیس جمهوری از این دو رودخانه و در راستای طرح علاج‌بخشی آن‌ها دستور تشکیل کارگروه داده که نخستین جلسه در استان گیلان برگزار شد.
وی افزود: در مطالعات جامعی که برای نجات تالاب انزلی انجام شده؛ یک برنامه ۷ساله پیش بینی شده که سال گذشته در چند حوزه از جمله برای اجرای طرح‌های فاضلاب شهر رشت، انزلی و برخی از فاضلاب‌های مضر نظیر پسماندهای بیمارستانی و فاضلاب زندان لاکان تأمین اعتبار شده و دو طرح دیگر نیز در حال اتمام است که در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون اجرایی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در نشست امروز تأکید شد که مابقی طرح‌ها هم در دستور کار قرار گیرد و استاندار گیلان مأموریت دارد جلسه علاج‌بخشی تالاب انزلی را در سطح استان مدیریت کند و ما هم این طرح ملی را چه با حضور در استان و چه دعوت از مسئولان ملی و استانی در سطح کشور رصد و پیگیری می‌کنیم.

استاندار گیلان نیز گفت که در دولت گذشته، اقدامی برای نجات و علاج‌بخشی تالاب انزلی نشد و تمام کارها روی هم انباشته شد.

اسدالله عباسی ادامه داد: با توجه به این‌که حجم کار به دلیل‌عدم توجه دولت گذشته به ساماندهی این رودخانه‌ها بالاست، دولت مردمی با دستور رئیس جمهوری در سفر استانی به گیلان و با پیگیری‌های معاونت اجرایی، اقدامات ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده و پیشرفت‌های خوبی داشتیم.

وی افزود: با توجه به توان و اعتباری که داشتیم از تمام ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کرده‌ایم و اکنون مقدمات عملیاتی طرح‌ها آماده شده و بعضی طرح‌ها مانند زندان لاکان، شیرابه پسماند سراوان و بیمارستان‌ها و تصفیه‌خانه‌ها نیز اجرا شده‌اند.

استاندار گیلان با بیان این‌که تمام مجاری فاضلاب‌ها بسته شده و روند پیشگیری از رسوب در قسمت‌های مربوط به آبخیزداری به سمت تالاب انزلی آغاز می‌شود، تصریح کرد: امروز مشکل انباشت رسوب‌ها با برخی شرکت‌های دانش‌بنیان مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد طی هفته آینده جلسه‌ای با آن‌ها در گیلان برگزار کنیم.