گیلان شهر :از قدیم رسم بود که در نیمه دوم اسفند ماه شروع به درخت کارى و کاشت نهال مى کردند. یادش بخیر زمانى که بچه بودم در اسفند ماه در روستا همه درخت می کاشتند اما هیچ کس در هنگام کاشت درخت سلفى نمى گرفت و خبرى از عکس و تبلیغات نبود!. یادش بخیر […]

گیلان شهر :از قدیم رسم بود که در نیمه دوم اسفند ماه شروع به درخت کارى و کاشت نهال مى کردند. یادش بخیر زمانى که بچه بودم در اسفند ماه در روستا همه درخت می کاشتند اما هیچ کس در هنگام کاشت درخت سلفى نمى گرفت و خبرى از عکس و تبلیغات نبود!. یادش بخیر آن زمان همه چیز واقعى بود نه مجازى و نه نمادین؛ این روزها مسئولین و مدیران استان هر روز اعلام می کنند در شهر و روستاى فلان ۲۰ – ۳۰هزار نهال توزیع و کاشته شده است !!، اگر حتى نصف آمارهاى اعلام شده ” تبلیغاتى” توسط مسئولین کاشته شده باشد امروز ما باید در هر متر مربع از زمین هاى گیلان حداقل ۵ درخت داشته باشیم و کل مساحت گیلان باید دارای درخت باشد هم شهر و روستا و …؛ حدود یک ماه پیش در جلسه اى که بابت حفظ جنگل گذاشته بودند با نهایت تاثر و تاسف اعلام کردند که گیلان ٣٠ سال بعد جنگل نخواهد داشت !؟. حالا من مانده ام که دم خروس را باور کنم یا قسم حضرت عباس را!.
چند سال پیش دوست من مدیر زیبا سازی شهرداری رشت بود. قرار شد برای عید حدود ۲۰هزار گل لاله رنگارنگ در میادین شهر بکارند. مناقصه گذاشتند، کسى که قیمت ٢ هزار تومان براى هر لاله اعلام کرده بود برنده مناقصه شد.اما یک نفر که از قزوین شرکت کرده بود و قیمت ۴ هزار تومان براى هر لاله اعلام کرده بود این قیمت را غیر واقعى و غیر ممکن مى دانست!؟. قرارداد بسته شد و لاله ها کاشته شدند ، بعد از شمارش لاله ها کاشف به عمل آمد که در اصل هر لاله بیش از ۶ هزار تومان براى شهردارى تمام شده چون به جاى ٢٠ هزار تا حدود ۶ هزار لاله کاشته شد. که البته پول ۶هزار لاله پرداخت شد. حالا ظاهراً حکایت آمار و ارقام کاشت درخت، مثل تعداد گل های لاله است.
تبدیل شدن روز درخت کارى و هفته منابع طبیعى به یک اقدام نمایشى و تبلیغاتى باعث شده که علیرغم برگزارى جلسات متعدد در مورد اهمیت منابع طبیعى و بیان “الزام” حفاظت از آن، موفقیتى حاصل نشده است و ما هر روز شاهد از بین رفتن منابع ارزشمند طبیعى بخصوص جنگلهای با ارزش هیرکانی باشیم.

  • نویسنده : علی شفاهی
  • منبع خبر : اختصاصی گیلان شهر