معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته کشور ایران موفق به تولید و انتشار ۴۲ سلول نقشه دریایی شده است، سهم کشور از فروش این نقشه ها را حدودا ۸۰۰ هزار دلار اعلام کرد.

به گزارش گیلان شهر ، هادی حق شناس در حاشیه اجلاس بیست و پنجم شورای سیاستگذاری کشورهای عضو پریمار در تهران گفت: موسسه پریمار از زیر مجموعه های سازمان بین المللی هیدروگرافی است که با عضویت ۱۵ کشور، فعالیت اصلی اش صحه گذاری و تایید نقشه های الکترونیکی تهیه شده توسط کشورها و انتشار این نقشه ها به صورت بین المللی است.

 حق شناس با بیان برگزاری سالانه نشست کمیته مشورتی پریمار در یکی از کشورهای عضو ، اظهار داشت : در نشست اعضای پریمار به جز بحث و تبادل نظر درخصوص مسائل فنی و رعایت استانداردهای جدید تولید نقشه دریایی ، درباره قیمت گذاری فروش این نقشه ها و سهم کشور تولید کننده از بازار جهانی نیز رایزنی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته کشور ایران موفق به تولید و انتشار ۴۲ سلول نقشه دریایی شده است، سهم کشور از فروش این نقشه ها را حدودا ۸۰۰ هزار دلار اعلام کرد.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تاکید اعضای پریمار برای ارتقای استاندارد های تولید نقشه دریایی ، خاطر نشان کرد : ایران به عنوان یکی از اعضای فعال موسسه دریایی پریمار ، به عنوان تنها کشور تولید کننده نقشه دریایی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان شناخته می شود.

معاون امور دریایی سازمان بنادر درباره مزیت این نقشه ها در ناوبری دریانوردان گفت: تولید و به روز رسانی نقشه های الکترونیکی دریایی این امکان را فراهم می کند تا دریانوردان همواره با تازه ترین تصحیحات و آخرین تغییرات در نقشه های دریایی سفرهای دریایی ایمن تر و بهتری داشته باشند .

حق شناس با تاکید بر اینکه تولید نقشه دریایی توسط کارشناسان ایرانی به جز اینکه یک مهارت قابل توجه و منحصر به فرد است ، گفت: تهیه نقشه های دریایی این امکان را فراهم می کند تا صرفه و صلاح ایمنی و امنیتی کشور را در تولید این نقشه ها انعکاس دهیم و اختیار این نوع مسائل را خودمان به دست گیریم.

  • منبع خبر : ایلنا