گیلان شهر :فوتبال ۳۶۰ نوشت: استقلال در چهارمین بازی‌اش در لیگ بیست‌وسوم، فردا (دوشنبه) از ساعت ۱۹:۳۰ باید در دیداری خانگی به مصاف استقلال خوزستان برود. شاگردان جواد نکونام در ۲ بازی ابتدایی خود موفق شدند مقابل صنعت‌نفت آبادان و ملوان بندرانزلی به پیروزی برسند اما در سومین گام هفته گذشته در اصفهان ناکام در کسب امتیاز بودند و در دیدار حساس برابر سپاهان اصفهان متحمل شکستی یک‌گله شدند تا نتوانند به روند بدون شکست خود ادامه بدهند و ۳ امتیاز مهم را در دوئل با سپاهان از دست دادند.

جواد نکونام در آستانه چهارمین بازی استقلال در لیگ بیست‌وسوم، در نشست خبری پیش از دیدار با استقلال خوزستان حضور پیدا کرد و به سوالات خبرنگاران درباره آخرین وضعیت تیمش در آستانه چهارمین بازی فصل جدید پاسخ داد. جالب آنکه بخش مهمی از صحبت‌های جواد نکونام مرتبط با فعالیت استقلال در بازار نقل‌وانتقالات بود و او درباره آخرین فعالیت آبی‌ها در بازار تابستانه توضیحاتی را ارائه کرد و یکی از خبرهای مهمی که نکونام درباره تیمش داد، انتقال روبرتو تورس به تیمی غیر از استقلال بود!

از باشگاه درخواست کردم جای دیگری بازی کنیم تا هواداران کنارمان باشند

نکونام در بخش ابتدایی صحبت‌هایش با اشاره به فشردگی مسابقات لیگ برتر گفت: «همه بازی‌ها در لیگ نزدیک به هم هستند و تیم‌ها فاصله زیادی ندارند. لیگ با توجه به در پیش بودن جام ملت‌ها، بازی‌های تیم امید و … پرفشار و فرسایشی خواهد بود. تمام تمرکز من و بازیکنانم روی این بازی است و بازی به بازی پیش می‌رویم و برای ما مهم است که بهترین عملکرد را داشته باشیم. به بازیکنانم گفته‌ام در تمام بازی‌ها باید بهترین عملکرد را داشته باشیم و هر اتفاقی افتاد خیال‌مان راحت باشد که تمام تلاش‌مان را انجام داده‌ایم».

سرمربی استقلال در واکنش به فقدان حضور هواداران در ورزشگاه گفت: «امیدوارم فردا شاهد بازی خوبی باشیم، هر چند جای هواداران خالی است و از این موضوع ناراحتم. از باشگاه درخواست کردم جای دیگری بازی کنیم تا هواداران کنارمان باشند. هواداران بازوی قدرت ما هستند و انگیزه می‌دهند، ولی متأسفانه نبود آنها به ضرر ما و به سود حریفان بوده است. امیدوارم زودتر شاهد حضور هواداران باشیم».

تورس به یکی از تیم‌های ایرانی پیوسته است!

جواد نکونام در پاسخ به سوالی درباره آخرین روند جذب بازیکن خارجی گفت: «ما این موضوع از اول در زمان حجت کریمی داشتیم. با تغییر و تحولات مدیریتی با مدیر جدید صحبت کردیم. فقط  دو بازیکن خارجی وارد ایران شدند که مورد تأیید من نبودند، یکی بازیکن عراقی بود که به خاطر شرایط سقف بودجه جدا شد و دیگری مورد تأیید ما نبود. به غیر از این دو نفر، بازیکن دیگری مورد تأیید ما نبود. با روبرتو تورس به مدت یک ماه صحبت کردیم، ولی این خبر را بدهم که او به یکی از تیم‌های ایرانی پیوسته است. با زحماتی که کشیده شد، تورس را نیز از دست دادیم».

نکونام درباره آخرین وضعیت جذب هافبک مصری و مهاجم آرژانتینی توضیح داد: «بازیکن دیگری از مصر است که همه می‌دانند، ولی نمی‌دانم چه اتفاقی می‌افتد. خودم در آمدن بازیکن ورود نکرده‌ام و باشگاه در حال صحبت با اوست. بازیکنی از آرژانتین که در اسپانیا بازی می‌کند مدنظر قرار گرفت که سعی کردم شب گذشته با توجه به ارتباطاتی که خودم دارم با او صحبت کنم و شرایطی را که باشگاه خواسته بود به او گفتم، ولی هیچ اتفاقی نیفتاده است. تا بازیکنی سر تمرین نیاید و قرارداد بسته نشود هیچ چیزی را باور نمی‌کنم».

سرمربی آبی‌پوشان پایتخت با اشاره به اینکه به ۲ بازیکن خارجی برای حضور در تیمش نیاز دارد، گفت :«من یک بازیکن خارجی فقط نمی‌گیرم و حداقل باید دو بازیکن خارجی بگیریم. اگر بحث گرفتن یک بازیکن باشد صبر می‌کنیم تا برای نیم‌فصل دوم بازیکنی باکیفیت بگیریم، چون به طور معمول پنج هفته از نیم‌فصل اول گذشته، الان هفته چهارم است، ولی به خاطر تأخیر این هفته را می‌گذرانیم. پس از این هفته تعطیلی داریم و تیم‌ها را استراحت می‌کنند، بنابراین ۶-۵ هفته را از دست داده‌ایم».

با این وضعیت قطعاً به تیم امید بازیکن نمی‌دهیم!

نکونام در واکنش به موضوع تعویق دربی پایتخت و مشخص نبودن زمان دیدار بعدی استقلال گفت: «بدترین موضوع این است که فردا آخرین بازی ما قبل از تعطیلی لیگ است، ولی بازیکنان ما نمی‌دانند باید چند روز استراحت کنند. اصلاً نمی‌دانیم بازی بعدی ما چه زمانی قرار است برگزار شود. در جلسه‌ای که با رضا عنایتی داشتیم به او گفتم باید نامه رسمی برای داشتن بازیکنان ما بدهند تا موافقت کنم و اگر شرایط این‌جوری باشد قطعاً همکاری نمی‌کنیم».

جواد نکونام با گلایه از عدم انجام نامه‌نگاری لازم از سوی کادرفنی تیم امید توضیح داد: «از آن جلسه‌ای که گفتم چندین روز گذشته، هیچ اتفاقی نیفتاده است و برنامه‌ای نداده‌اند. با این وضعیت قطعاً به تیم امید بازیکن نمی‌دهیم. من بازیکنانم را تقدیم به جایی که نه فقط به من، بلکه به تیمم و باشگاه استقلال ضربه بزند، نمی‌دهم. برای من و تیم ملی‌ام باشگاه استقلال است».

کل ایران ترکیب ما را می‌دانند و اگر نمی‌دانند باید خدا را شکر کرد!

سرمربی استقلال در واکنش به سوالی درباره اینکه آیا آبی‌پوشان در مسابقه فردا تهاجمی بازی می‌کنند، گفت: «با ترکیب هجومی یعنی ۱۱ مهاجم بگذاریم؟ چنین رویکردی در فوتبال وجود ندارد. باید زحمت بکشیم و بازی را ببریم. ما بازیکن زیادی نداریم که خیلی بخواهیم کارهای عجیب و غریب بکنیم. کل ایران ترکیب ما را می‌دانند و اگر نمی‌دانند باید خدا را شکر کرد».

جواد نکونام درباره انتقادهای مطرح شده از امیرارسلان مطهری پاسخ داد: «ارسلان زحمتش را کشیده است و مطمئن باشید وقتی توپ جلوی بازیکن بیفتد دوست ندارد گل نزند یا آن را لو بدهد. آن روز، روز از دست دادن موقعیت‌های مطهری بود. او بازیکن مفیدی است و هر زمان بازی کرده زحمتش را کشیده است. بازیکنم را با یک بازی نمی‌سنجم. مطهری مهره کلیدی استقلال است. اگر نیاز به گرفتن مهاجم خارجی است برای بالا بردن کیفیت تیم است، چون برخی پست‌ها حیاتی هستند. مطهری مثل همه بازیکنان زحمت خودش را کشید و شاید بازی با سپاهان روزش نبود».

نکونام درباره عملکرد تیم داوری در بازی گذشته استقلال مقابل سپاهان گفت: «صادقانه بگویم به کسی بدهکار نیستم و از کسی هم طلبکار نیستم و من فقط از حق بازیکنان و تیمم دفاع می‌کنم. سه بازی انجام داده‌ایم و اشتباهات داوری وجود داشته است. صادقانه می‌گویم غیر از هفته اول که موعود بنیادی‌فرد قضاوت کرد، بقیه بازی‌ها داورانی نبودند که بخواهد شرایط دو تیم را رعایت کنند. در بازی قبل همه چیز مشخص بود. قبل از بازی به کوپال ناظمی گفتم هر اشتباهی کردید فقط از هواداران استقلال عذرخواهی کنید، ولی رئیس کمیته داوران بعد از بازی پرسپولیس – ذوب‌آهن سریع کمک داور را محروم می‌کند».

سرمربی استقلال در ادامه گلایه‌هایش از عملکرد داوران در هفته‌های گذشته گفت: «صادقانه می‌گویم بازی‌ها تمام شد، همان لحظه انتقادی می‌شود و به پایان می‌رسد، ولی اینکه سه هفته برای ما اتفاق بیفتد، خوب نیست. سال گذشته در استقلال حضور نداشتم و باید بگویم بیشترین ضرر از داوری را استقلال کرد. هواداران، بازیکنان و تیم به اشتباهات داوری عادت کرده‌اند».

جواد نکونام در واکنش به سوالی درباره هماهنگی تیم، تیم رسانه‌ای و اعضای کادرفنی پاسخ جالبی داد و گفت: «فوق‌العاده! در فوتبال سابقه چنین ارتباطی وجود نداشته و عالی است!» نکونام در ادامه در پاسخ به اینکه آیا صحبت‌های او جدی است، گفت: «آیا شوخی داریم؟»

۲ بار دستیاران اسپانیایی من را از هتل اخراج کردند

سرمربی آبی‌پوشان پایتخت درباره وضعیت چمن ورزشگاه آزادی گفت: «ما به غیر از ورزشگاه تختی آبادان که واقعاً شرایط خوبی داشت در هفته قبل برابر سپاهان و همین‌طور ملوان در آزادی جمن خوب نبود. بازی‌های بزرگ و تاریخ فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی برگزار شده و چمن همیشه کیفیت خوبی داشته است، ولی نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده است که کیفیت خوبی ندارد. چمن را بلند نگه می‌دارند و چاله و چوله زیاد دارد. ما خودمان هم گله‌مند هستیم و نمی‌دانیم چرا زمین کیفیت خوبی ندارد».

نکونام در ادامه صحبت‌هایش درباره خبر اخراج دستیاران اسپانیایی‌اش از هتل پاسخ داد: «دو بار این مربیانی که آمده‌اند اینجا تا الان اخراج شده‌اند! دوست نداشته باشید من اینجا دروغ بگویم، ولی دوبار این اتفاق افتاده است و از هتل بیرون‌شان کرده و حتی بدون وسیله سر تمرین آمدند. این نفرات و مربیانی که کنار ما هستند سال‌هاست با آنها همکاری می‌کنیم و بابت این اتفاقات من شرمنده‌شان شدم. دوستانی که خارجی هستند میهمان ما هستند».

سرمربی استقلال با اشاره به میهمان‌نوازی ایرانی‌ها گفت: «اگر در اسپانیا هم که چند سال بازی کردم به من بی‌احترامی می‌شد، خودم چنین توقعی داشتم و ناراحت می‌شدم، ولی این دوستان به من لطف داشتند و روز اولی که من در اسپانیا بودم از ما با آغوش باز استقبال و میهمان‌نوازی کردند. ما باید نسبت به تمام خارجی‌هایی که اینجا هستند، این کار را انجام دهیم، چون ما به میهمان‌نوازی معروف هستیم. متاسفانه این اتفاق در هتل افتاده است». جواد نکونام در ادامه درباره تکذیبیه صادر از سوی باشگاه، پاسخی طعنه‌آمیز داد و گفت: «من که گفتم شرایط خوب است و شما باور نکردید!»

گفتم سعیدی‌فر را می‌خواهم و او جدا شد!

سرمربی استقلال در واکنش به سوالی درباره جدایی سینا سعیدی‌فر و آریا بزرگر گفت: «سینا سعیدی فر را من تایید و تاکید کردم که در استقلال بماند. هیچ تیمی در دنیا وجود ندارد که با دو گلر تمرین کند. گلر سوم ما بهزاد غلامپور هست، گلر خوبی هم هست فقط یک ذره ناآماده است! من همیشه اعتقاد دارم که دو دروازه‌بان خوب داشته باشیم، ما دو دروازه‌بان درجه یک داریم  ولی وقتی لیست‌ها تغییر کرد ما مجبور شدیم که علیرضا رضایی را کنار بگذاریم و خالد‌آبادی را با توجه به اینکه زیر ۲۳ سال بود جذب کردیم و تاکید کردیم که سینا سعیدی‌فر را می‌خواهیم ولی یک روز دیدیم که این بازیکن رضایت و فسخ‌اش را دادند و گفتند خداحافظ».

نکونام با گلایه از تغییرات انجام شده در فهرست تیمش گفت: «گفتیم که لیست را می‌توانید جابه‌جا کنید ولی نمی‌توانید فسخ یک بازیکن را بدون اجازه من بدهید. به ما گفتند که یک دروازه‌بان بگیرم و من هم گفتم که شما یک دروازه‌بان زیر ۲۳ سال خوب در حد سینا سعیدی‌فر برای من بگیرید من از شما تشکر و قدردانی هم می‌کنم. بعد به ما گفتند که بازیکن بخریم و ما گفتیم که ما پول نداریم چطور بازیکن بخریم. الان هم دنبال این هستیم که یک دروازه‌بان زیر ۲۳ سال به خدمت بگیریم».

گفتند آریا برزگر می‌گردد اما …

جواد نکونام درباره جدایی آریا برزگر هم توضیح داد: «آریا برزگر هم با ما قرارداد دارد ولی خود دوستان اعلام کردند که این غیرقانونی رفته و بعد از ۲۴ ساعت گفتیم که بازیکن باید برگردد وگرنه بیانیه می‌دهیم. ولی برای برزگر کارت بازی هم صادر شد ولی باز به ما هم گفتند که نمی‌تواند بازی کند و این بازیکن برمی‌گردد. بعد از آن یکسری صحبت‌ها مطرح شد که باشگاه استقلال درآمد کسب کرده است، خداراشکر ما لنگ یک میلیارد بودیم و مشکلات‌مان همه حل شد، همه اینها برای این است که نکونام از استقلال برود».

سرمربی استقلال با اشاره به تلاش‌هایی که برای بیرون کردن او از استقلال انجام می‌شود، گفت: «از روز اول بنا بر این بود که نکونام از استقلال برود ولی من از استقلال نمی‌روم به خاطر هواداران و لطفی که از روز اول به من داشتند. من اگر ۱۱ یا ۱۳ بازیکن هم داشته باشم کافی بود، همین که الان این تیم را با تمام کارشکنی‌ها و تمام اتفاقاتی که علیه ما انجام دادند ما تیمی ساختیم که باعث خوشحالی هواداران‌مان است برای ما کافی است. من برای کسی کاری انجام نمی‌دهم و توقع ندارم هم هیچ کسی برای من کاری بکند، برای تیمم همه باید مثل خودم زحمت بکشند و همه هم در کنار هم خوشحال و ناراحت باشیم».

تیم‌مان فوق‌العاده است و ان‌شاءالله برای جام جهانی می‌رویم!

نکونام در واکنش به آخرین شرایط تیم استقلال گفت: «این اتفاقات افتاد، به هر حال من که در این فوتبال  عمرم را گذاشته‌ام و اگر قرار باشد من در این فوتبال حرفی نزدم که نمی‌شود. من اگر ۱۳ بازیکن هم داشته باشم تیمی می‌سازم که هوادارمان خوشحال باشد. الان از همین خوشحال هستم که هوادار از ساخت چنین تیمی خوشحال است و بازیکنان ما واقعا زحمت کشیدند. من از آرمان رمضانی تشکر می‌کنم یک روز با پای مصدوم آمد و با ما تمرین کرد. امید حامدی‌فر بازیکن تیم ما است ولی سر تمرین نمی‌آید».

جواد نکونام درباره همسو نبودن کادرفنی و کادر مدیریتی باشگاه استقلال پاسخی کنایه‌آمیز داد و گفت: «ما بازیکنان خودمان را هم نداریم شرایط عالی است و تیم‌مان فوق‌العاده است و ان‌شاءالله برای جام جهانی می‌رویم. شما در کنفرانس خبری اصلا حواس‌تان نبود، من می‌گویم همه چیز عالی است ولی شما آمدید و انتقاد می‌کنید، حواستان را جمع کنید!»