اعضای مجمع گزینندگان (کالج) انتخاباتی ایالات متحده آمریکا پس از پایان رأی‌گیری روز دوشنبه مصادف با ۱۴ دسامبر (۲۴ آذرماه)، بایدن را به‌عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا برگزیدند.

منابع خبری آمریکا گزارش دادند که با اعلام آرای اعضای کالج الکترال در ایالت کالیفرنیا، جو بایدن به‌عنوان پیروز قطعی انتخابات جنجالی و چهل‌و‌ششمین رئیس‌جمهور این کشور انتخاب شد.

بنا به این گزارش، نامزد حزب دموکرات در نهایت، ۳۰۶ رأی الکترال از حد نصاب ۲۷۰ رأی لازم برای ریاست جمهوری را به دست آورد و برنده نهایی انتخابات جنجالی ۲۰۲۰ آمریکا شد.

بنا بر نتایج شمارش آرا، بایدن توانست با کسب ۸۱,۲۸۳,۴۹۵ رای  از کل آرا این انتخابات به پیروزی رسید و در مقابل ترامپ نیز توانست ۷۴,۲۲۳,۷۵۵ رای کسب کند.

همزمان، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا «ویلیام بار» وزیر دادگستری و دادستان‌کل این کشور را برکنار و معاون او را به‌عنوان سرپرست وزارت دادگستری انتخاب کرد.

ترامپ در این باره در صفحه توئیتر خود نوشت: «ویلیام بار قبل از کریسمس، سمتش‌ را ترک خواهد کرد و “جف روسن” معاونش سرپرستی وزارت دادگستری آمریکا را به‌عهده خواهد گرفت».

رئیس جمهور آمریکا در ادامه توئیت خود، عملکرد ویلیام بار را «شاخص» خواند و روابط خود با او را «بسیار خوب» توصیف کرد.

نشست گزینشگران موسوم به «الکترال کالج» روز دوشنبه ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) از ساعت ۱۰ صبح به‌وقت محلی از ایالت «ورمونت» آغاز شد و سپس ایالت‌های مختلف آمریکا هم نشست مشابه را در پایتخت ایالتی برگزار کردند.

اعضای منتخب ایالت‌های «ورمونت»، «نیوهمپشایر»، «ایندیانا» و «تنسی» در کالج از جمله نمایندگان نخستین ایالت‌هایی بودند که روز دوشنبه گرد هم آمده به‌طور رسمی رأی خود را به صندوق انداختند.

پس از آن، گزینندگان ایالت کالیفرنیا که بیشترین عضو را در کالج انتخاباتی دارد، روز دوشنبه رأس ساعت ۵ عصر به‌وقت شرق آمریکا رأی خود را به صندوق انداختند و بایدن را رسماً به‌عنوان برنده نهایی انتخابات برگزیدند.

اکنون فقط آرای چهار گزیننده باقی مانده است که طبق پیش‌بینی‌ کارشناسان، آنها نیز به‌احتمال قوی جو بایدن را به‌عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا انتخاب خواهند کرد.

بدین ترتیب، کنگره آمریکا نیز باید در تاریخ ششم ژانویه، به‌طور رسمی پیروزی بایدن را اعلام و در بیستم ژانویه نیز قدرت اجرایی را به او واگذار کند، هرچند دونالد ترامپ هنوز به شکست خود در برابر بایدن اعتراف نکرده است.

ترامپ هفتم آذرماه در سخنانی به‌مناسبت عید شکرگزاری با تأکید بر اینکه کل دنیا در حال خندیدن به روند انتخابات آمریکا هستند، عنوان کرد که اگر مجمع گزینندگان هم به بایدن رأی دهند، مرتکب اشتباه خواهند شد که دراین‌صورت کاخ سفید را ترک خواهد کرد