یکصد و چهل و دومین جلسه شورای شهر رشت برگزار و شهردار برای پاسخ به سوالات در صحن شورا حاضر شد که در پایان اعضا از پاسخ های داده شده قانع و استیضاح شهردار رشت رأی نیاورد.

به گزارش گیلان شهر ، عصر چهارشنبه یکصد و چهل دومین جلسه شورای اسلامی شهر رشت در ساختمان این شورا با محوریت سوال از «ناصر حاج محمدی» شهردار برگزار شد.

رئیس شورای شهر رشت در این جلسه با اشاره به طرح سوال از شهردار، گفت: این حق قانونی هر عضو شورای شهر رشت است که طرح سوال کند و شهردار نیز باید از خود دفاع کند، اما همه این موارد باید در چهارچوب قانون انجام شود.

اسماعیل حاجی پور ادامه داد: بعد از پاسخ گویی شهردار رشت رأی گیری برگزار شده و در صورت عدم قانع شدن اعضا جلسه استیضاح برگزار می‌شود اگر قانع نشدیم جلسه استیضاح برگزار خواهد شد.

تمامی حقوق کارکنان شهرداری رشت تا پایان سال ٩٨ پرداخت شد

شهردار رشت نیز با حضور در جمع اعضای شورای اسلامی رشت در پاسخ به سوالات مطرح شده بیان داشت: تمامی حقوق کارکنان شهرداری تا پایان سال ٩٨ پرداخت شده و مزایای مربوطه نیز همزمان با حقوق پرداخت شده است.

ناصر حاج محمدی افزود: بارش برف سال گذشته و شیوع بیماری کرونا و در نتیجه عدم حضور مودیان در مناطق شهرداری به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی منجر به کاهش قابل توجه ای در وصول درآمدهای اسفند پارسال و فروردین سال جاری شده است.

وی درباره سوال مربوط به تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان حجمی شهرداری و مابه التفاوت آن اظهار داشت: از زمان حضور در شهرداری (از اواخر خرداد ٩٨) نسبت به پرداخت معوقات حقوق کارکنان حجمی اقدام کردم به طوری که در اولین چک صادره از سوم تیر ٩٨ برای پرداخت حقوق فروردین ماه منظور شده است.

شهردار رشت خاطر نشان کرد: افزون بر چهار میلیارد تومان از سپرده پیمانکاران مربوطه که می بایست در سال ٩٧ پرداخت انجام می شد برای سنوات کارکنان مربوطه آزاد شده است.

وی درباره سوال مطرح شده مبنی بر نداشتن برنامه مشخص پرداخت مطالبات پیمانکاران و دستگاه های خدمات رسان گفت: بدهی شهرداری ها به پیمانکاران امری است که در تمامی شهرهای مرکز استان و کلانشهرها وجود دارد و برای صحت این مطلب یک جستجوی ساده در فضای مجازی این امر را نشان می دهد.

حاج محمدی اظهار داشت: در سال ٩٩ برنامه ریزی شهرداری در خصوص پرداخت بدهی به پیمانکاران در حد بودجه مصوب و دستورالعمل و شیوه نامه تهیه شده، انجام خواهند شد و هماهنگی لازم برای معرفی پیمانکاران برای أخذ اسناد خزانه نیز در برنامه شهرداری رشت است.

وی درباره بیمه تکمیلی کارکنان شهرداری رشت بیان داشت: از زمان عقد قرارداد تا زمان حضورم در شهرداری در اواخر خرداد ٩٨ حتی ریالی به شرکت بیمه طرف قرارداد با شهرداری پرداخت نشده بود که بعد از برگزاری و طی فرآیند قانونی مبلغ ٢ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان به حساب طرفین منظور شد و از محل قرارداد جاری نیز تاکنون یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون تومان به صورت علی الحساب پرداخت شده است.

وی درباره سوال عدم ارسال تفریغ بودجه ٩٧ خاطر نشان کرد: طبق ماده ۶٧ قانون شهرداری ها مصوب ١٣۴۴ و اصلاحات بعدی زمان ارایه تفریغ بودجه سال ٩٧ تا تیرماه ٩٨ است که باید قبل از حضورم در پست تصدی شهرداری رشت انجام می گرفت.

شهردار رشت بیان داشت: ارتباط بین بنده با اعضای شورای شهر و تمامی همکاران شاغل در مجموعه شهرداری رشت همواره بر مبنای احترام متقابل و در چارچوب ضوابط اداری بوده و دفاع از حقوق همه همکاران برای من اصل بوده است.

حاج محمدی با اشاره به عدم امضای قرار داد سفید در شهرداری رشت از زمان حضور وی، تصریح کرد: با حضورم در شهرداری تاکید کردم که هیچکدام از شرکت‌های پیمانکاری اجازه انعقاد قرار داد سفید با کارگران را ندارند.

رضایت از عملکرد عمران شهرداری رشت

وی در ادامه در مورد انتقادات اعضای شورا نسبت به آسفالت معابر و خیابان‌های شهر رشت نیز گفت: پس از حضورم در این منصب از وضعیت آسفالت رشت تصاویری تهیه کردم و در حال حاضر به‌طور شبانه‌روزی مشغول اجرای نهضت آسفالت در مناطق مختلف رشت هستیم و از این بابت از مجموعه عمران شهرداری رشت رضایت کامل دارم، امروز آسفالت‌های به صورت کارشناسی شده در رشت انجام می‌شود.

شهردار رشت در مورد مرمت ابنیه تاریخی که در اختیار شهرداری رشت است، اظهار کرد: در خصوص پیگیری ساختمان‌هایی همانند میرزا خلیل، خانه فرهنگ هنر و ساختمان تاریخی شهرداری رشت جلسات مختلفی با میراث فرهنگی گذاشته شده که امیدواریم به زودی مشکلات آنها مرتفع شود.

حاج محمدی همچنین درباره ترمیم بافت‌های تاریخی به ویژه بنا میرزا خلیل رفیع گفت: موارد اصلاحی این پروژه توسط سازمان میراث فرهنگی و سازمان بازآفرینی شهرداری رشت در حال پیگیری است، البته من با مدیر کل جدید میراث فرهنگی طی دیداری که چند روز گذشته داشته‌ام، تفاهم‌نامه ای هم در این زمینه بسته شده است، تا هر چه زودتر به نتایج مطلوب در این زمینه برسیم.

شهردار رشت به موضوع اعتراض اعضای شورای شهر به نداشتن برنامه مشخص برای پرداخت به پیمانکاران نیز اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون بیش از ۶۰ میلیارد تومان به پیمانکاران پرداخت انجام شده است.

وی درباره عدم رعایت ساده زیستی شهردار رشت و ودیعه اجاره مسکن گفت: پیش از حضور بنده ملکی را که شهرداری به‌منظور اقامت شهرداران در نظر گرفته بود برای من نیز در نظر گرفتند و بنده نیز باید مکانی برای سکونت فراهم می‌کردم و از این بابت نیز میزان حق السهمی که طبق قانون برای شهردار در نظر گرفته شده بود را پرداخت کرده‌ام. ۵۰ درصد این ودیعه شخصاً پرداخت شده و ۵۰ درصد هم توسط شهرداری که این پول به شهرداری برگشت داده خواهد شد.

مناقصه کارخانه کود آلی در پورتال رسمی دولتی

حاج محمدی پیرامون مباحث مطرح شده درباره مناقصه کارخانه کودالی شهرداری رشت نیز افزود: این مناقصه در پورتال رسمی دولتی نیز قرار دارد و تمامی موارد مربوط به آن برای همگان قابل رؤیت است و توضیحات لازم را نیز از این بابت برای روشن شدن اذهان عمومی ارائه کرده‌ام.

وی در پاسخ به یکی از سوالات پیرامون وضعیت منابع انسانی شهرداری رشت و تصدی جایگاه‌های مدیریتی بیان کرد: تمام پست‌های مدیریتی با بررسی موازین و با پیگیری مباحث از حراست و بازرسی شهرداری رشت انجام می‌شود.

شهردار رشت با اشاره به وضعیت یادمان شهدای گمنام در مسکن مهر و بوستان ملت رشت، افزود: قرارداد مربوط به این پروژه قبل از مدت‌زمان حضور بنده منعقد شده و پس از آن نیز پیمانکار پروژه یادمان شهدای گمنام در بوستان ملت، نسبت به انجام هزینه‌های مازاد از قرارداد اقدام لازم را انجام داده است.

در پایان این جلسه نظر اعضای شورای شهر رشت پیرامون طرح سوال و پاسخ‌های شهردار رشت به رأی گذاشته شد و با هفت رأی موافق شهردار رشت ماندنی و برگزاری جلسه استیضاح منتفی شد.

کد خبر ۴۹۳۱۰۸۳