گیلان شهر/ کیفیت آب شرب روستاییان گیلانی مطلوب و برابر با استانداردهای ملی و بین المللی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با اعلام این خبر گفت: آب آشامیدنی خانوارهای روستایی این استان بهداشتی و از استانداردهای تعریف شده ملی و بین المللی برخوردار است.

محب علی رنج ور، با اشاره به فعالیت ۱۵ واحد آزمایشگاهی شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان جهت سنجش سلامت آب شرب روستاهای استان، افزود: در ۶ ماهه نخست سال جاری ۴۱۵ هزار مورد آزمایش فیزیکوشیمیایی، میکروبی، HPC، کدورت و کلرسنجی آب در روستاهای تحت پوشش انجام شد.

وی، با تاکید بر اینکه بر اساس آزمایشات صورت گرفته، آب آشامیدنی روستاهای استان از کیفیت مناسب برخوردار است، گفت: آب شرب روستاییان گیلان از نظر پارامترهای فیزیکوشیمیایی در حد مطلوب استاندارد ملی ایران (۱۰۵۳) است.

وی افزود: آزمایشگاه مرکزی شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با جدیدترین تجهیزات آزمایشگاهی، دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران است و بر عملکرد سایر آزمایشگاه های این شرکت نظارت مستقیم و مستمر دارد.

رنج ور، از خرید دستگاه های ICP و IC به منظور اندازه گیری فلزات سنگین، آنیون ها، کاتیون ها، کلرات و برومات خبر داد و گفت: این ۲ دستگاه تا یکماه آینده در آزمایشگاه مرکزی این شرکت راه اندازی می شوند.

وی، اعتبار هزینه شده برای خرید این دستگاه ها را بیش از ۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: برای نخستین بار بین شرکت های آب و فاضلاب روستایی کشور، دستگاه های ICP و IC در آزمایشگاه مرکزی شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان راه اندازی خواهد شد.

وی گفت: با راه اندازی این دستگاه ها، تمامی آزمایشات سنجش سلامت آب شرب روستاهای گیلان در همین استان انجام می شود.

رنج ور تصریح کرد: قبلاً این آزمایشات در آزمایشگاه های تهران و البرز انجام می شد.

وی افزود: با تجهیز آزمایشگاه شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان به این دستگاه ها، ظرفیت خوبی برای استان های همجوار نیز ایجاد می شود.

بنابراین گزارش؛ در زمان حاضر ۱۷۸۹ روستای گیلان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردارند.